Arduino Nedir?

Arduino bir mikrokontrolcüdür. Az bir programlama ve elektronik bilgisi ile Arduino’ya bağlayacağımız bileşenleri, istediğimiz gibi kullanmamızı sağlıyor. Neler yapabileceğiniz ise hayal gücünüze bağlı.

Analog pinler, 0-5 volt arası uygulanan gerilimi 2 üzeri 10’a böler yani 1024 olacak şekilde. ( 0-1023). Analog çıkış veren devre elemanlarını da dijitale çevirerek Arduino’nun anlamasını da sağlar. Dijital pinler 0 volt veya 5 volt verir ya da 0 volt ve 5 voltu algılar.

PWM ( Pulse Width Modulation) tekniği ise dijital pinlerin 0-5 Volt verme sıklığını değiştirerek, analog sinyal gibi davranış göstermesini sağlar.0-5 volt arası uygulanan gerilimi 2 üzeri 8’e böler yani 256 olacak şekilde. ( 0-255)

ARDUİNO ÇEŞİTLERİ NELERDİR VE HANGİ ARDUİNOYU KULLANMALIYIM?

https://www.arduino.cc/en/main/products

Verdiğim adrese gittiğimizde arduino çeşitlerini ve kullanım alanlarını arduinonun kendi sitesinden görüyoruz.

ARDUİNO UNO MODELİ
  • AREF Pini (Analog Reference PIN), Analog değerlerimizin doğruluğunu artırmak için koyulmuş bir pindir. Genellikle USB aracılığıyla güç verdiğimiz Arduino 4.8 Volt ile çalışıyor boş bırakılırsa analog girişlerden alınan değerler, Arduino’nun çalışma gerilimi referans alınarak dijitale dönüştürülecektir.
  • TX ve RX Pinleri seri haberleşme için gerekli pinlerdir. Örneğin ileride Arduino’ya bluetooth modülü takarsak bu pinleri kullanacak.
  • Bu renkte işaretlediğim pinler, yukarıda amaçlarını anlattığımız, PWM pinleridir. 
  • Ground (GND) pinleri, toprak pinleridir. Bileşenlerin, Katot (-) uçları buraya bağlıdır. Her bir GND pininden 200mA akım geçebilmektedir.
  • Vin ( Voltage in Power ) pini , Arduino’yu beslemek için kullanılan pindir. Güç kaynağının + ucunu buraya, – ucunu GND pinine bağlayarak kullanabiliriz. Arduino Uno’da Voltaj Regülatörü (çıkış gerilimini sabit tutar) olduğu için 9 – 12 Volt arası bir değer uygulayabiliriz ancak üzerinde regülatör bulunmayan kartlar için 6 voltu geçmemeliyiz.
  • Reset Butonu, Arduino’nun işlemlerini sıfırdan başlatmak için kullanılır. Aynı işlem reset pinin GND pinine bağladığımızda gerçekleşir.
  • 3.3 Volt ve 5 Volt pinleri sırasıyla 50 mA ve 450 mA akım verir.
  • USB Bağlantısı için gerekli bir giriş2.1 mm güç jakı16 MHz kristal osilatörü (Sabit bir frekans üretir) , ICSP pinleri bulunur. Ayrıca 20-50 Kohm dahili pull – up dirençleri (girişlerin, eğer dışarıdan bağlı cihazların bağlantısı kesildiyse istenilen seviyelerde kalmalarını sağlamada kullanılır) vardır.
  • Ledleri tanıtmak gerekirse; RX ve TX ledleri Arduino ile haberleşmeye başladığı zaman yanıp söner, ON/OFF ledi ise Arduino çalıştığı zaman yanar, L ledi Digital 13.pine bağlıdır istediğimiz zaman kullanabiliriz.

BREADBOARD