DİRENÇ REKLERİ, AMPER, VOLT, WATT, OHM

VOLTAJ

Gerilim (voltaj), elektrik akımını itme gücü olarak tanımlanabilir.

Amper “elektrik Akımı” Nedir?

Elektrik akımı, potansiyel fark (gerilim) etkisi sonucunda iletken bir madde üzerinden elektrik yüklerinin hareketi olarak tanımlanabilir. Hareket eden yükler, madde içerisindeki elektronlardır. Birimi Amper’dir (A). Denklemlerde I harfi ile ifade edilir.

Watt “elektriksel Güç”:

Diğer tüm fiziksel birimlerde olduğu gibi elektrikte de güç, birim zamanda yapılan enerji miktarını ifade eder. Birimi watt (W)’tır. Gücü çok basit şekilde devremizin çektiği akım ile gerilimi çarparak bulabiliriz.

P = I x V

P: Güç, I: Akım, V: Gerilim

Ohm Yasası ve Direnç:

Elektrik akımını aktarmak için iletken kablolar kullanıyoruz. Su örneğinden gidecek olursak, kabloları su taşıyan borular olarak hayal edebiliriz. Bu boruların çapı daraldıkça akacak olan suyun daha zorlanacağını tahmin edebiliriz. Elektriksel anlamda direnç aynı bu etkiyi göstermektedir. Elektrik akımına karşı oluşan etkiye direnç denir. Birimi Ohm’dur. Sembolü Ω (büyük omega)’dır. Denklemlerde harfi ile ifade edilir.

NASIL HESAPLANIR?

V=IxR

DİRENÇ RENKLERİ NELERDİR? NASIL BULUNUR?

ÖRNEĞİN: BİZE 220 OHM DİRENÇ LAZIM OLURSA BUNUN RENLERİNİ BULMAK İÇİN İLK SAYIYI TABLODAN AYNEN KULLANIP 3. SAYIYI ÇARPAN OLARAK YAZARIZ.

220 SAYISININİLK İKİ HARFİ KIRMIZIYA DENK GELİYOR YANİ İLK İKİ RENGİMİZ KIRMIZI

22 x 10 üzeri 1 = 220 10üzeri 1 ise kahverengi yani bizim ihtiyacımız olan renkler kırmızı kırmızı kahverengi.